Институционален грант Цивика Мобилитас

Здружени сили за заеднички интереси

Вклучување на жени од етнички заедници на пазарот на трудот

Економско јакнење на жени во две општини

Преку младински активизам кон соживот на различностите во заедницата

Поврзување и зајакнување на жените граѓански организации од Западен Балкан кои работат на правата на жените и родовата еднаквост

Политичко зајакнување на жените Ромки „Жените Ромки тоа го можат“

Институционална поддршка за реализирање на годишната програма на ЖГИ АНТИКО во рамките на програмата CIVICA Mobilitas

Преку едукација и зајакнување кон социјално вклучување и активно граѓанство
 
 
сабота, 17 април 2021
Конференција на тема "Женското претприемништво во Р. Македонија"
Датум: 20.05.2009
 

Локалната власт може да направи многу за да го поддржи женското претприемништво како што е давање на поддршка во обезбедување пристап до капитал, земја, средства и поддршка за градење на капацитетите на мали и средни бизниси за жени. Тоа беа некои од препораките на конференцијата финансирана од страна на SNV  „Жените и претприемништвото во Р. Македонија" организирана на 20 мај 2009-та година во хотел Холидеј Ин, Скопје.

На присутните гости, жени претприемачи, претставници од НВО секторот и локалната власт им се обрати Холанската амбасадорка во Републиика Македонија, г-ѓа Н.Е Симон Филипини. Амбасадорката го сподели нејзиното искуство како претприемач пред на стане активна со јавниот живот и воедно напомена дека поддршката на претприемништвото е добро за економијата и дека владата треба да ги поддржи жените да влезат во светот на бизнисот бидејќи е инвестиција и за општеството и растот на економијата.

Потоа следеа поздравни говори на SNV Регионалниот директор г-ѓа Кортни Бикет, Заменик Министер во Министерството за Економија  г-дин Методија Хаџи Васков, Претседател на Националниот совет за претприемачи и конкурентност г-ѓа Мирјана Апостолова. Воедно, на конференцијата се промовираше студијата „Поддршка на локалната самоуправа на женското претприемништво во Република Македонија", по што следуваше споделување на искуставата на истакнати жени претприемнички успешни во своите бизниси.

 

 
 
 
12.06.2018 - Повик за волонтери - #WikiGap edit-a-thon!
18.05.2018 - Герила акции за зголемување на безбедноста на сообраќајот
14.05.2018 - Одржани тренинг работилници за креирање на Стратегија за комуникација и соработка со ЕЛС и државните институции
02.04.2018 - Одржан циклус работилници за годишно планирање на АНТИКО
29.03.2018 - Одржан тренинг за имплементирање на ре-грантираните проекти за суб-грантисти во рамките на проектот „Здружени сили за заеднички интереси“
25.01.2018 - Одржана конститутивна седница на Националното координативно тело против семејно насилство
12.01.2018 - ПОВИК ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ
18.12.2017 - Одржан е четвртиот граѓански собир.Карпош 15/12/2017
13.12.2017 - Граѓански собир во Општина Карпош
07.12.2017 - КАНАТЛАРЦИ - О. ПРИЛЕП 07.12.2017
07.12.2017 - ШУТО ОРИЗАРИ - 07/12 / 2017
06.12.2017 - Општина Теарце-
05.12.2017 - Куманово, 04/12/2017/
04.12.2017 - Финалниот настан за презентирање на резултатите од ИПА повеќегодишната Програма за развој на човечките ресурси 2007-2013
02.12.2017 - Гостивар-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ОДРЖАН ТРЕТИОТ ГРАЃАНСКИ ФОРУМ ВО ОПШТИНА КАРПОШ
01.12.2017 - Пробиштип-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ДЕЛЧЕВО 01.12.2017 год. - Работилница со лица со попреченост на тема „Заштита од родово базираното насилство“
01.12.2017 - С.БУДАКОВО-МОГИЛА 29.11.2017 год. -
01.12.2017 - Општина Јегуновце - Меѓународната Кампања „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Antiko.org.mk - Изработка 2011 година. Сите права се задржани.