Институционален грант Цивика Мобилитас

Здружени сили за заеднички интереси

Вклучување на жени од етнички заедници на пазарот на трудот

Економско јакнење на жени во две општини

Преку младински активизам кон соживот на различностите во заедницата

Поврзување и зајакнување на жените граѓански организации од Западен Балкан кои работат на правата на жените и родовата еднаквост

Политичко зајакнување на жените Ромки „Жените Ромки тоа го можат“

Институционална поддршка за реализирање на годишната програма на ЖГИ АНТИКО во рамките на програмата CIVICA Mobilitas

Преку едукација и зајакнување кон социјално вклучување и активно граѓанство
 
 
петок, 01 јули 2022
ПОКАНА за завршна конференција во Кичево - 18.03.2016 година, проект Економско јакнење на жени во две општини
Датум: 17.3.2016
 

Британската Амбасада во Скопје, Женска граѓанска иницијатива АНТИКО и Општина Кичево во рамките на проектот „Економско јакнење на жени во две општини“со задоволство Ве покануваат на Завршната конференција; „Можности и перспективи за економско јакнење на жени“ која ќе се одржи на 18.03.2016 година, со почеток во 10:30 часот, во Хотел „Арабела“ – Кичево.

На конференцијата воведен збор ќе има Неговата екселенција г-дин Чарлс Гарет – Амбасадор на Велика Британија во Скопје, и г-дин Фатмир Дехари –градоначалник на Општина Кичево.

Цел на конференцијата: Сумирање на постигнатите резулатати, зголемување на информираноста и отворање дебата помеѓу засегнатите страни и социјалните партнери за можностите и перспективите за развојот на женското претприемништво во Општина Кичево.

На конференцијата се поканети да учествуваат: претставници од локалната власт, претставници од бизнис секторот, институции, АВРМ, Регионалната стопанска комора, граѓански организации, жени кои имаат/или се заинтересирани за отворање на сопствен биснис (целни групи на проектот), како и успешни жени претприемачки.

На конференцијата свои презентации, видувања, ставови, информации и добри практики ќе изнесуваат и еминентни панелисти експерти/ки и практичари/ки од повеќе области кои даваат поддршка за зголемување на економската благосостојба и намалување на сиромаштијата, преку создавање на овозможувачка околина и еднакви можности за активно вклучување на жените во пазарот на трудот.

Ве очекуваме! Женска граѓанска иницијатива АНТИКО

 
 
 
12.6.2018 - Повик за волонтери - #WikiGap edit-a-thon!
18.5.2018 - Герила акции за зголемување на безбедноста на сообраќајот
14.5.2018 - Одржани тренинг работилници за креирање на Стратегија за комуникација и соработка со ЕЛС и државните институции
02.4.2018 - Одржан циклус работилници за годишно планирање на АНТИКО
29.3.2018 - Одржан тренинг за имплементирање на ре-грантираните проекти за суб-грантисти во рамките на проектот „Здружени сили за заеднички интереси“
25.1.2018 - Одржана конститутивна седница на Националното координативно тело против семејно насилство
12.1.2018 - ПОВИК ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ
18.12.2017 - Одржан е четвртиот граѓански собир.Карпош 15/12/2017
13.12.2017 - Граѓански собир во Општина Карпош
07.12.2017 - КАНАТЛАРЦИ - О. ПРИЛЕП 07.12.2017
07.12.2017 - ШУТО ОРИЗАРИ - 07/12 / 2017
06.12.2017 - Општина Теарце-
05.12.2017 - Куманово, 04/12/2017/
04.12.2017 - Финалниот настан за презентирање на резултатите од ИПА повеќегодишната Програма за развој на човечките ресурси 2007-2013
02.12.2017 - Гостивар-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ОДРЖАН ТРЕТИОТ ГРАЃАНСКИ ФОРУМ ВО ОПШТИНА КАРПОШ
01.12.2017 - Пробиштип-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ДЕЛЧЕВО 01.12.2017 год. - Работилница со лица со попреченост на тема „Заштита од родово базираното насилство“
01.12.2017 - С.БУДАКОВО-МОГИЛА 29.11.2017 год. -
01.12.2017 - Општина Јегуновце - Меѓународната Кампања „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Antiko.org.mk - Изработка 2011 година. Сите права се задржани.