Институционален грант Цивика Мобилитас

Здружени сили за заеднички интереси

Вклучување на жени од етнички заедници на пазарот на трудот

Економско јакнење на жени во две општини

Преку младински активизам кон соживот на различностите во заедницата

Поврзување и зајакнување на жените граѓански организации од Западен Балкан кои работат на правата на жените и родовата еднаквост

Политичко зајакнување на жените Ромки „Жените Ромки тоа го можат“

Институционална поддршка за реализирање на годишната програма на ЖГИ АНТИКО во рамките на програмата CIVICA Mobilitas

Преку едукација и зајакнување кон социјално вклучување и активно граѓанство
 
 
четврток, 28 септември 2023
1 МИЛИЈАРДА КРЕВА РЕВОЛУЦИЈА
Датум: 14.2.2015
 

На ден 14.02.2014 година, 14 организации кои го третираат прашањето за искоренување на насилството врз жените и девојчињата, меѓу кои и ЖГИ АНТИКО, пред трговскиот центар Сити Мол во Скопје, ја организираат меѓународната кампања и танцот „1 МИЛИЈАРДА КРЕВА РЕВОЛУЦИЈА“.

Кампањата „1 Милијарда се крева“ е од интернационален карактер и е најмасовна акција за спречување на насилството врз жените во историјата на човештвото. Овој настан претставува повик за акција врз основа на неверојатни статистика дека 1 од 3 жени на планетата ќе биде претепан или силувани барем еднаш во својот живот. Со светската популација од 7 милијарди луѓе, тоа значи дека станува збор за повеќе од 1 милијарда жени и девојки. На 14 февруари, луѓето од целиот свет се собраа да го изразат своето незадоволство, танцуваат и се кренаа во знак на спротивставување кон неправедното женско страдање, барајќи крај на насилството врз жените и девојчињата. Оваа година, кампањата е насловена како „1 Милијарда крева револуција“ бидејќи се потребни порадикални промени во свеста на луѓето и посмели одлуки и акции се со цел спречување на насилството врз жените и девојчињата. Кампањата се организира во повеќе од 200 земји во светот.

Фокусот на кампањата е има симболичниот танц на песната „Brеаk the chain“ („Скрши го синџирот“). Оваа година, овој танц беше изведен од страна на средношколците од училиштата „Илија Николовска - Луј“ и „Васил Антевски - Дрен“ од Скопје. Кон кореографијата се приклучија и бројните посетители на настанот и случајните минувачи кои заразени од енергијата која беше присутна се приклучија кон пораката за искоренување на насилството врз жените и девојчињата.

 
 
 
12.6.2018 - Повик за волонтери - #WikiGap edit-a-thon!
18.5.2018 - Герила акции за зголемување на безбедноста на сообраќајот
14.5.2018 - Одржани тренинг работилници за креирање на Стратегија за комуникација и соработка со ЕЛС и државните институции
02.4.2018 - Одржан циклус работилници за годишно планирање на АНТИКО
29.3.2018 - Одржан тренинг за имплементирање на ре-грантираните проекти за суб-грантисти во рамките на проектот „Здружени сили за заеднички интереси“
25.1.2018 - Одржана конститутивна седница на Националното координативно тело против семејно насилство
12.1.2018 - ПОВИК ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ
18.12.2017 - Одржан е четвртиот граѓански собир.Карпош 15/12/2017
13.12.2017 - Граѓански собир во Општина Карпош
07.12.2017 - КАНАТЛАРЦИ - О. ПРИЛЕП 07.12.2017
07.12.2017 - ШУТО ОРИЗАРИ - 07/12 / 2017
06.12.2017 - Општина Теарце-
05.12.2017 - Куманово, 04/12/2017/
04.12.2017 - Финалниот настан за презентирање на резултатите од ИПА повеќегодишната Програма за развој на човечките ресурси 2007-2013
02.12.2017 - Гостивар-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ОДРЖАН ТРЕТИОТ ГРАЃАНСКИ ФОРУМ ВО ОПШТИНА КАРПОШ
01.12.2017 - Пробиштип-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ДЕЛЧЕВО 01.12.2017 год. - Работилница со лица со попреченост на тема „Заштита од родово базираното насилство“
01.12.2017 - С.БУДАКОВО-МОГИЛА 29.11.2017 год. -
01.12.2017 - Општина Јегуновце - Меѓународната Кампања „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Antiko.org.mk - Изработка 2011 година. Сите права се задржани.