Институционален грант Цивика Мобилитас

Здружени сили за заеднички интереси

Вклучување на жени од етнички заедници на пазарот на трудот

Економско јакнење на жени во две општини

Преку младински активизам кон соживот на различностите во заедницата

Поврзување и зајакнување на жените граѓански организации од Западен Балкан кои работат на правата на жените и родовата еднаквост

Политичко зајакнување на жените Ромки „Жените Ромки тоа го можат“

Институционална поддршка за реализирање на годишната програма на ЖГИ АНТИКО во рамките на програмата CIVICA Mobilitas

Преку едукација и зајакнување кон социјално вклучување и активно граѓанство
 
 
недела, 11 април 2021
„НЕ ЗА УШТЕ ЕДНА ЖРТВА! СТОП ЗА РОДОВОТО И СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО!“
Датум: 06.12.2013
 
На 10. 12. 2013 год. (вторник) со почеток во 12:00 часот, на повеќе локации низ Скопје (Стара Скопска Чаршија, Плоштад Македонија, Веро Џамбо Центар, Сити Мол) и во дел од останатите градови во Македонија, ЖГИ АНТИКО со младите активисти – средношколци, во рамките на меѓународната кампања :,, 16 дена активизам против насилството врз жените “ ќе го дадат својот придонес кон елиминирање на родовото и семејното насилство преку делење на 20.000 примероци на едукативни, промотивни и информативни материјални под мотото: „НЕ за уште една жртва! СТОП за родовото и семејното насилство!“. Целта на оваа активност е сензибилизирање на пошироката јавност, подигнувањето на свеста за деструктивноста на овој проблем и препознавањето на корените на насилствата кои се всадени длабоко во половата нееднаквост а поддржани од патријархалните вредности и дескриминаторскиот распоред на улоги во семејството и општеството. Оваа акција се спроведува во ракмите на проектот „Преку младински активизам кон соживот на различностите во заедницата“ кој е финансиран од Делегацијата на ЕУ и се спроведен од страна на ЖГИ АНТИКО и партнер организациајта Мултикултура.
 
 
 
12.06.2018 - Повик за волонтери - #WikiGap edit-a-thon!
18.05.2018 - Герила акции за зголемување на безбедноста на сообраќајот
14.05.2018 - Одржани тренинг работилници за креирање на Стратегија за комуникација и соработка со ЕЛС и државните институции
02.04.2018 - Одржан циклус работилници за годишно планирање на АНТИКО
29.03.2018 - Одржан тренинг за имплементирање на ре-грантираните проекти за суб-грантисти во рамките на проектот „Здружени сили за заеднички интереси“
25.01.2018 - Одржана конститутивна седница на Националното координативно тело против семејно насилство
12.01.2018 - ПОВИК ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ
18.12.2017 - Одржан е четвртиот граѓански собир.Карпош 15/12/2017
13.12.2017 - Граѓански собир во Општина Карпош
07.12.2017 - КАНАТЛАРЦИ - О. ПРИЛЕП 07.12.2017
07.12.2017 - ШУТО ОРИЗАРИ - 07/12 / 2017
06.12.2017 - Општина Теарце-
05.12.2017 - Куманово, 04/12/2017/
04.12.2017 - Финалниот настан за презентирање на резултатите од ИПА повеќегодишната Програма за развој на човечките ресурси 2007-2013
02.12.2017 - Гостивар-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ОДРЖАН ТРЕТИОТ ГРАЃАНСКИ ФОРУМ ВО ОПШТИНА КАРПОШ
01.12.2017 - Пробиштип-Меѓународна кампања ,,16 дена активизам против насилството врз жени и девојчиња,,
01.12.2017 - ДЕЛЧЕВО 01.12.2017 год. - Работилница со лица со попреченост на тема „Заштита од родово базираното насилство“
01.12.2017 - С.БУДАКОВО-МОГИЛА 29.11.2017 год. -
01.12.2017 - Општина Јегуновце - Меѓународната Кампања „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња“
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Antiko.org.mk - Изработка 2011 година. Сите права се задржани.